Екскурзија за ученике млађих разреда

Једнодневна екскурзија за ученике од првог до четвртог разреда реализована је 12. јуна 2019. године. Прво смо обишли Храм Светог Ђорђа и маузолеј династије Карађорђевић који је подигнут на самом врху стеновитог брда Опленац. Унутрашњост цркве изазвала је дивљење код ученика, посебно стаклене коцкице мозаика у преко 15000 различитих нијанси боја. У доњем делу цркве ученици су погледали крипту где је сахрањено шест генерација Карађорђевића.
У Тополи смо обишли Карађорђев град. У конаку ученици су имали могућност да разгледају предмете, документе, реликвије и слике из живота Карађорђевића, у амбијенту у којем је вожд живео и радио, као и да виде чувени Карађорђев топ. Уз конак је и Карађорђева црква, чија су се звона прва огласила у ослобођеној Србији.
Следећа дестинација је био парк Буковичке бање у Аранђеловцу, где су се ученици одморили. А затим смо обишли извор лековите воде, као и већи број скулптура. Шетали су поред цветних алеја, уживали гледајући различите врсте ретког дрвећа.
На крају дана посетили смо Орашац, место договора о подизању Првог српског устанка и проглашења Карађорђа врховним вождом. У знак сећања на овај велики догађај подигнута је у Орашцу црква Вазнесења Господњег, Спомен школа и спомен чесма у Марићевића јарузи, музеј и скулптура Карађорђа и тако формиран споменички комплекс.
Излет је протекао у лепој атмосфери учења о историји и уживања у природи.

Гордана Косанић

ograda