Дан европских језика у нашој школи

Поповић

У издвојеном одељењу у Поповићу обележен је Дан европских језика 26. септембра 2019. године. Реализован је у сарадњи наставника Сање Петровић, Ружице Будимкић, Јелене Стевановић и Марине Ружић. Ученици сва четири разреда су подељени у шест мешовитих група и свака је представљала једну државу, тј. један од шест језика: енглески, италијански, француски, руски, немачки и грчки.
Обележавање овог важног датума је реализовано кроз неколико активности у којима су ученици представљали себе и храну земље на језику који је њихова група извукла; опонашали су и имитирали песму на језику који су сами представљали, препознавали писане форме реченица које су изговарали кроз игре глувих телефона и помешаних речи, препознавали језик песама које су слушали и погађали из које је земље храна коју су пробали. На паузи, уз музику, ученици су уживали у храни свих ових земаља. Након паузе, ученици су израђивали паное, представљајући на њима језик своје групе.

Марина Ружић

Мала Иванча

У Малој Иванчи је обележен Дан европских језика 2. октобра 2019. године. Реализован је у сарадњи наставника Данке Стојановић, Марине Луковић, Радице Јаћимовић, Светлане Матко и Марине Ружић. Јавном часу су присуствовали директор школе Ксенија Илић, наставници Марина Ружић, Данка Стојановић, Марина Луковић, Светлана Матко, Радица Јаћимовић, Бранка Миладиновић, Милена Илић и ученици од петог до осмог разреда.

Марина Ружић је пожелела добродошлицу присутним гостима и истакла важност овог дана. Програм је отворен саветима како брзо научити страни језик, након чега су ученици осмог разреда извели кратак скеч на енглеском језику. Наставница Радица Јаћимовић је прочитала песму „Волга“ на руском језику и презентовала је паное о Русији. Светлана Матко је пуштала песме на различитим језицима, а ученици су погађали на ком је језику песма. Ученици петог разреда су израђивали паное о англикацији српског језика и палиндромима. После занимљивих и едукативних садржаја којима су афирмисани страни језици, ученици седмог и осмог разреда су изразили задовољство што се у школи традиционално обележава Дан европских језика,али су нагласили и важност неговања и очувања матерњег језика. Цитирали су речи Стефана Немање који је говорио о томе колико је важна и света свака реч српског језика, а затим представили своје истраживање о превеликом броју неких помодних и страних речи које млади данас употребљавају науштрб дивних речи које нуди наш језик. Ученица Јована Глишић прочитала је песму коју је написала за ову прилику, а која ће се наћи у новом броју нашег школског часописа. Ученици седмог и осмог разреда говорили су о изазовима које су реализовали током септембра, а тицали су се обележавања овог датума. Тако су гледали серије и филмове на неком страном језику без превода, слушали музику, писали саставе и писма. Презентацију су завршили рецитацијама на француском, енглеском, руском и српском језику.

Програм је затворен квизом у ком су представници различитих разреда одговарали на питања, спајали речи са језиком на ком су дате, избацивали уљеза у језичким породицама, погађали језик који су слушали, погађали значење истих речи у различитим језицима, погађали из ког језика су преузимане неке српске речи. Победничка екипа била је награђена наруквицама на којима су исписане реченице на више европскох језика које је за ову прилику припремила Светлана Матко.
Натавнице географије Радица Јаћимовић и биологије Бранка Миладиновић одржале су у свим одељењима осмог разреда часове на свом изворном дијалекту. Ученици су били у прилици да поред нових лекција из географије и биологије чују косовско-ресавски и зетско-јужносанџачки дијалекат.
Ученици су били задовољни и обогаћени новим сазнањима о језику. Показали су велико интересовање за обележавање овог важног датума и спремност да учествују у свим активностима.
Након јавног часа сви присутни су били у прилици да погледају изложбу ликовних радова које су ученици од петог до осмог разреда радили са наставницом ликовног Надом Аранђеловић. Ученици су били јако креативни и маштовити. Урадили су и лого за обележавање овог датума и са својом наставницом послали на конкурс који је организован на сајту https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/sr-Cyrl-RS/Default.aspx

Марина Ружић и Данка Стојановић

jezici1

jezici3

Мали Пожаревац

Дан европских језика у Малом Пожаревцу обележила је наставница српског језика Софија Зећовић са ученицима VIII3 у сарадњи са наставницима Десанком Милојковић и Слободаном Карановићем, 26. септембра 2019. године. Ученици су прочитали Вуков цитат о језику као и тумачење које је дало Друштво за очување српског језика. Затим су наставници који потичу из различитих дијалекатских подручја читали одломке из одабраних књижевних дела. Тако је као пример за косовско-ресавски дијалекат Десанка Милојковић прочитала одломак „Петријиног венца“, а за призренско-тимочки басну „Лисица и лисиче“. Слободан Карановић прочитао је одломак из „Српске историје нашег времена“ као пример за источнохерцеговачки дијалекат. Софија Зећовић прочитала је одломак из дела „Покондирана тиква“ као пример за шумадијско-војвођански дијалекат. Час је био занимљив, интересантан, ученици су по први пут чули оригиналан говор за дијалекте којима својим говором не припадају.
Ученици су током евалуације часа рекли да им се час допао, да је им је било чудно, лепо и смешно, нарочито су изразили похвале за учитељицу Десу. Сложили су се да је овакав час једно ново искуство за све њих.

Софија Зећовић